Sebze ve meyvede ihraç fiyatımızı artırabiliriz

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, ihracat yapabilmek ve mevcut pazarları koruyabilmek için Türkiye’nin rekabet içerisinde olduğu ülkelere kıyasla daha ucuza sebze ve meyve sattığına dikkat çekerek, “Sebze ve meyvede ton başına ihraç fiyatımızı artırabiliriz” dedi.

Sebze ve meyve sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Özdemir, FAO (2019) verilerine göre Türkiye’nin dünya sebze üretiminde dördüncü, meyvede altıncı sırada; ihracatta ise miktar olarak meyvede sekizinci, sebzede dokuzuncu olduğu bilgisini verdi. Kayısı, incir ve ayvanın hem üretiminde hem de ihracatında lider pozisyonda olduğumuzu hatırlatan Başkan Özdemir, ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre ülkemizin tarımsal ihracatının yüzde 30’unun (5,8 milyar dolar) yaş sebze ve meyve, sebze-meyve mamulleri ile kuru meyve ve mamullerinden oluştuğunu ifade etti.

 

REKABET İÇİN DAHA UCUZA SATIYORUZ

 

Sebze ve meyve ihracatının artmasının Türkiye açısından önemli olduğuna işaret eden Başkan Özdemir, şöyle devam etti: “Ancak ihraç edilen ürünlerin değerine satılması da oldukça önem taşıyor. Ülkemiz ise ihracat yapabilmek ve mevcut pazarlarını koruyabilmek için rekabet içerisinde olduğu ülkelere kıyasla daha ucuza sebze ve meyve satıyor. Örneğin ülkemizin ihracatta lider olduğu incirden ton başına 3 bin 304 dolar kazanıyoruz. İkinci sırada bulunan Afganistan ise 7 bin 91 dolar kazanıyor. Benzer şekilde yaş kayısıdan ton başına gelirimiz 860 dolar. Oysa İtalya 2 bin 86, İspanya bin 732, İtalya bin 329 ve Özbekistan bin 160 dolar gelir elde ediyor. Tarımsal ihracatımızda bir diğer önemli ürün olan domatesi ton başına 567 dolara ihraç ediyoruz. Fakat Hollanda bin 777, İspanya bin 345, Fas bin 215 ve Meksika bin 164 dolara ihraç ediyor. Diğer yandan her sektörde olduğu gibi sebze ve meyve sektöründe kg başına katma değeri yüksek kılmak büyük önem taşıyor. Örneğin sofralık portakaldan dünya genelinde ton başına ortalama 619 dolar kazanç sağlanırken, portakal suyu ihracatında bu rakam yüzde 63 artarak bin 10 dolara yükselmektedir.”

 

DAHA GÜÇLÜ BİR İHRACAT PERSPEKTİFİ VURGUSU

 

“Sonuç olarak önümüzdeki süreçte sebze ve meyve sektöründe miktar olarak sahip olduğumuz güçlü pozisyona değer olarak da ulaşabiliriz” diyen Başkan Özdemir, bu bağlamda sektöre daha da güçlü bir ihracat perspektifi kazandırarak, ülke ekonomisine katkısının artmasına odaklanmak gerektiğini vurguladı. Başkan Özdemir, ayrıca 3. Tarım Şurası Sonuç Bildirgesi, Ekonomi Reform Paketi, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ve 11. Kalkınma Programında markalaşma, katma değerli üretim, yeni pazarlara açılma, ihracatın tabana yayılması ve ihracatta rekabet gücünün artırılması ile ilgili oldukça doğru belirlenmiş hedefler olduğunu;  bu hedeflere yönelik eylem planları takvimine uygun, istikrarlı ve dirayetli bir şekilde uygulandığı takdirde sebze ve meyve sektöründe arzu edilen dönüşümün gerçekleştirebileceğini sözlerine ekledi.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu