Çevre için ortak hareket çağrısı

MERSİN (ACİL HABER)-Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can, Akdeniz ilçesine bağlı Karaduvar Mahallesi’nde yapılması planlanan polipropilen tesisi için kent paydaşları olarak yaptıkları itirazların yankı bulduğunu anımsatarak, “Yanlış yerde yapılan bir yatırımın durdurulması için ilk adım atıldı. Ancak kente karşı sorumluluğumuz henüz bitmedi” diyerek çevre sorunlarında kentteki tüm paydaşlarla ortak hareket edilmesi çağrısı yaptı

Başkan Can, Polipropilen Üretim Tesisi Yatırım Projesi ile ilgili TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak müdahil oldukları Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararının iptalinin istenilen davada önemli bir gelişme yaşandığını hatırlattı. İlgili yatırımın hayata geçmesinin Mersin kent paydaşları tarafından kabul edilmediğini ve mahkemenin de Mersin halkının kaygılarını görmezden gelmediğine dikkat çeken Can, “Bilimsel ve teknik olarak açıkladığımız nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğuracağından Çevre Mühendisleri Odası olarak bilirkişi heyetine yaptığımız itirazlar karşılık bulmuş ve itiraz yolu kapalı olmak üzere, 10/02/2021 tarihinde Mersin 2. İdare Mahkemesi tarafından Yürütmeyi Durdurma Kararı oybirliğiyle alınmıştır” dedi.

“BU BAŞARI HEPİMİZİNDİR”

Polipropilen Üretim Tesisi’nde görüldüğü gibi Mersin kent paydaşlarının yanlış yatırımı durdurmaya yönelik birlik olduğunu söyleyen Başkan Can, şimdi sıranın plansız ve kirli yatırım kararlarında ve çözülemeyen çevre sorunlarına yönelik çözümlere öncü olmakta olduğuna değinerek, şöyle devam etti: “Bilindiği üzere, kentimizi yakından ilgilendiren ve kaderi olarak ifade edebileceğimiz Polipropilen yatırımı hakkında kent paydaşları ile yürüttüğümüz mücadele sonucunda, mahkeme tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı ile hukukun gerçek normlarıyla tecelli etmesi, sürdürülebilir kalkınma, kent ve çevre hakkının savunulması bizleri son derece mutlu etmiştir. Bu kararın alınmasında emekleri olan Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Kent Konseyi, Mersin Barosu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilcilerini kısacası Mersin Kent Paydaşlarını kutluyorum. Bu başarı hepimizin eseridir. Sürdürülebilir Kalkınma, Kent ve Çevre hakkının korunması karşısında hiçbir yatırım kararının tepeden inemeyeceği bilinci ile polipropilen tesisi yanlış yer yatırımında Mersin kent paydaşları olarak ortaya koyduğumuz işbirliği ve ortak ses kentin yeni yatırımlar çekme ve demokrasi kalitesini artırma arayışında ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. Bir kentin kaderi ona hayat veren paydaşlarının; ortak sesine, beraber hareket edebilme kabiliyetine, birlik olabilme ruhuna muhtaçtır. Bu vesileyle bu birlik ruhunun geleceğe taşınmasının oda olarak hem en büyük destekçisi olduğumuzu hem de en büyük temennimiz olduğunu ifade etmek isteriz.”

ORTAK HAREKET ÇAĞRISI

“Mersin kent paydaşları olarak itiraz seslerimiz yankı buldu ve yanlış yerde yapılan bir yatırımın durdurulması için ilk adım atıldı” diyen Can, şunları kaydetti: “Ancak kente karşı sorumluluğumuz henüz bitmedi. Şimdi sıra kent paydaşları olarak çözümün de yapıcı bir parçası olabilmekte yani ilgili yatırım için akademik ve teknik görüşlerimizi kamuoyuna sunmaya devam etmekte. Kentimizin üzerine güruh olarak kalmış olan çevre sorunlarına yönelik buradan kentin tüm paydaşlarına bir çağrıda bulunuyor, Mersin’in geleceği için bu defa çözüm önerilerini hep beraber bulmaya davet ediyorum.”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu