Yörüksüt güneş enerjisine geçiyor

Mersin’in sektöründeki en önemli markası Yörüksüt, 2.Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen fabrikasında yatırımlarını sürdürüyor. Yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırım kapsamında Yörüksüt tesislerinin çatısı güneş enerjisi panelleri ile kaplanıyor.

“YENİLENEBİLİR ENERJİYE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Gerçekleştirilen yatırıma dair açıklamada bulunan Yörüksüt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz, doğaya ve çevreye duyarlı projelere önem verdiklerini kaydetti. Öz, yaklaşık 7 bin metrekarelik panel alanda gerçekleştirilen yatırıma büyük önem verdiklerini kaydetti.  Çatı tipi güneş enerji panellerini kurmaya, fabrika açılmadan önce karar verdiklerini ifade eden Ramazan Öz “bu projeyi hayata geçirme hayalimizi yıllarca yaşadık ve nihayet bu hedefimizi gerçekleştirdik” diye konuştu. Projenin gerçekleşmesi ile yıllık elektrik enerjisi sarfiyatının yaklaşık yüzde 50’ının söz konusu panellerden karşılanacağına dikkat çeken Yörüksüt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz “Yenilenebilir enerjiye büyük önem veriyoruz. Hem işletme olarak tasarruf sağlıyoruz, hem doğaya ve çevreye karşı sorumluluklarımızdan bir bölümünü yerine getiriyoruz ve aynı zamanda da ülke parasının yurtdışına çıkmasına engel oluyoruz. Her açıdan artıları çok yüksek bir çalışma oldu” şeklinde konuştu. Ülkemizin bu kadar dolara bağlı olduğu bu günlerde ve içinde bulunduğumuz ekonomik zorlukları aşmak adına yenilebilir enerji gibi metotlar kullanmak çok önem arz etmektedir. Bu tip projelere devletimizin çok daha destek vermesi hayati önemdedir.

 

“HEDEFİMİZ ELEKTRİĞİMİZİN TAMAMINI GÜNEŞTEN SAĞLAMAK”

Dünyada tüm sektörlerde rekabet koşullarının değiştiğini ve kendi koşullarını global değerlere taşıyamayanların maalesef yok olmaya mahkum olduğunu sözlerine ekleyen Ramazan Öz şunları kaydetti: “Özellikle mesleğimizle ilgili ABD ve Avrupa ülkelerine yaptığımız ziyaretlerde güneş enerjisi ile ilgili ciddi çalışmaların olduğunu görüyorduk. Konuyla ilgili 8-10 yıldır ülkemizde de bu çalışmalar boy göstermeyle başladı. Hatta önümüzdeki süreçlerde elektriğimizin tamamını güneş enerjisinden sağlamak için projelerimiz var. Çünkü ülkemizde doğalgazdan elektrik dönüştürülüp bizlere satılmaktadır ve döviz olarak bu para yurtdışına çıkıyor. Bu milli serveti dışarıya göndermememiz lazım. Yörüksüt’ün, 1 doların dahi yurtdışına çıkmadan elektriğini sağlaması sadece kendisine değil aynı zamanda ülkemizin ekonomisine de ciddi katkı sunuyor. Bu anlamda bir sonraki hedefimiz elektriğimizin tamamını kendimiz sağlamamızdır” dedi.

 

“GLOBAL REKABET KOŞULLARINA UYULMALI”

Sözlerinin sonunda TEDAŞ’ın firmalara bu tür yatırımları için çok güzel bir uygulaması olduğunu aktaran Yörüksüt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz “Firmanızın başka yerde başka çatısı var ise panelleri döşeyip -aynı dağıtım şirketi ismi altında ise- sanki fabrikanızın yanı başındaymış gibi hat parası (taşıma parası) ödemeden kendi elektriğiniz kadar panel kurabiliyorsunuz. Bu bana göre özellikle sanayiciler için çok önemli bir çalışma. Çünkü rekabet o kadar can alıcı bir noktaya geldi ki, her şeyden kısarak ancak rekabet edebiliyorsunuz. Bu sadece yurtiçi değil aynı zamanda dünya ile rekabet edebilmeniz için dünyanın koşullarını sağlamış olmanız lazım. Yani onlar eğer güneşten enerji sağlarken siz dolar-euro ile enerji sağlıyorsanız maalesef siz rekabet edemiyorsunuz. Bizim Irak’ta da iki tesisimiz var. Bu anlamda ABD, tüm Avrupa, İran, Suudi Arabistan firmaları ile ciddi bir rekabet içerisindeyiz. Tek başımıza değiliz artık. Dünya artık bir bütün halinde. O nedenle dünyanın kullandığı koşulları artık sizde yaratmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu