“Unlu bitle mücadelede geç kalmayalım”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Tarım Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi Üyeleri, Çukurova Bölgesi’nin önemli tarım ürünlerinden narenciyede son 3 yıldır unlu bit zararlısıyla mücadelede yaşanan sıkıntıların bu yıl da yaşanmaması için Tarım Bakanlığı’ndan yurtdışında kalıntı bırakmadığı tespit edilen ilaçların tespiti edilerek ivedilikle ruhsatlandırılmasını bekliyor. Sektör temsilcileri mücadelede başarılı olunması halinde ihracatın 1,5-2 kat artacağını öngörüyor.

Komite üyeleri MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile bir araya gelerek narenciyede görülen unlu bit ile mücadele konusunda yaşadıkları sorunları dile getirip beklentilerini dile getirdi. Çukurova Bölgesi’nde tarım sektörünün lokomotifinin narenciye olduğunu vurguladıkları görüşmede Komite Üyeleri, yeni üretim döneminin başladığını belirterek son 3 yıldır narenciye özelinde özellikle unlu bit zararlısıyla mücadelede ciddi sorunlar yaşadıklarını ve bu durumun büyük ölçüde ekonomik kayıplarla sonuçlandığını vurguladı. Komite Üyeleri şöyle konuştu: “Narenciye ürünlerine zarar veren unlu bit ile mücadelede kullanılan mevcut ilaçlar, bu zararlıyı öldürmekte yetersiz kalıyor.  Yetersiz kalmasının yanında, kalıntıya da yol açtığından, bu ilaçların çoğunun ruhsatı da iptal ediliyor. İptal edilenlerin yerine yeni ilaçların ruhsatlandırılamaması ise sorunu daha da artırıyor. Sonuç olarak hem üretici, hem ilaç satıcıları, hem de ihracatçılar zor durumda. Çünkü özellikle ihracata giden ürünler geri dönüyor.”

“BİYOLOJİK MÜCADELEYİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Unlu bit ile mücadelede faydalı böceklerin kullanılmasıyla biyolojik mücadele yapılabildiğini de hatırlatan Komite Üyeleri, “Biz biyolojik mücadeleyi de önemsiyoruz. Mersin’in bu konuda pilot bölge ilan edilmesini talep ediyoruz. Çünkü biyolojik mücadeleye tüm bölge entegre şekilde girmeli. Aksi halde komşumuzun kullandığı bir ilaç bizim faydalı böcekleri öldürebiliyor ve sonuç alamıyoruz. Tarım Bakanlığımız bu yöntemi de araştırıp üreticileri ve ihracatçıları bilgilendirip, yönlendirerek destek vermelidir. Tüm bunlar sağlanırsa hem üretimimiz, hem de ihracatımız 1,5 – 2 kat artar. Böylece sadece Bölgemiz değil, Ülkemiz kazanacaktır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu