“Tren seferleri yeniden başlatılmalı”

MERSİN (ACİL HABER)-Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Mersin Temsilcisi Önder Alıcı, Mersin-Adana arasındaki bölgesel tren seferlerinin başlatılması çağrısı yaptı. Başkan Alıcı, seferlerin yeniden başlatılması talebiyle Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Emek ve Demokrasi Platformu ve Kent Konseyi üyeleri ile birlikte Mersin Tren İstasyonu’nda basın toplantısı düzenledi. Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Mersin Temsilcisi Önder Alıcı, Covid-19 pandemisi nedeniyle 28 Mart 2020 tarihinde şehirlerarası tüm ulaşım araçlarının kısıtlandığı gibi tüm tren seferlerinin de durdurulduğunu hatırlattı.

“VATANDAŞ MAĞDUR OLUYOR”

Alıcı, 4 Mayıs 2020’de otobüs-uçak gibi Marmaray, Başkentray, İzban ve yüksek hızlı tren seferlerinin tekrar başlatılmasına rağmen şehirlerarası ana hat ve bölgesel tren seferlerinin başlatılmadığını anımsatarak, “Birçok ulaşım aracına göre daha ekonomik olan bölgesel ve ana hat tren seferlerinin başlatılmaması, vatandaşlarımızı ciddi anlamda mağdur etmektedir. Yaklaşık bir yıldır çalıştırılmayan tren seferleri nedeniyle en fazla mağduriyeti yaşayan illerden biri de Mersin’dir. Özellikle günlük yaklaşık 12 bin yolcunun seyahat ettiği Mersin-Adana arasında çalışan bölgesel trenlerin iptal edilmesi ile Mersin’den her gün Tarsus, Yenice Adana’ya giden kamu çalışanları, işçiler ve vatandaşlarımızın seyahat esnasında maddi anlamda çok sıkıntı yaşamaktadır. Virüsün bulaşma riskinin çok daha fazla olduğu dolmuş, otobüs, gibi araçlarla daha yüksek ücretler ödeyerek seyahat etmeye mahkûm edilmişlerdir. Aynı şekilde, görevi başındaki demir yolu personeli de yolcu trenleri çalışmadığından, göreve gidiş ve gelişlerde zorluklarla karşılaşmaktadırlar” şeklinde konuştu.

“SEFERLERİN BİR AN ÖNCE BAŞLATILMASINI İSTİYORUZ”

Tren seferlerinin ne zaman başlayacağına yönelik soru önergelerine ‘trenlerimiz hazırlanıyor’ şeklinde cevaplar verildiğini vurgulayan Alıcı şöyle devam etti: “Tren seferlerinin başlatılması için hazırlıkların sürdüğü belirtilmesine rağmen geçen bir yıllık sürede herhangi bir hazırlık yapılmadığını üzüntüyle karşılamaktayız. 2 Mart 2021 tarihi itibariyle, ülke genelinde kademeli normalleşmeye geçildiği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır. Bu nedenle vatandaşların en önemli taleplerinin başında gelen, ucuz, sağlıklı, nitelikli ulaşım hakkını kullanması oldukça önemlidir. Korona virüs tedbirleri göz önüne alınarak tren seferlerin bir an evvel başlatılması kamu çalışanları, işçiler demiryolu çalışanlarının ve vatandaşların acil beklentisidir. Mersin halkı olarak Mersin-Adana bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu