Tabiplerden İsrail saldırılarına kınama

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, İsrail’in Filistin’e yaptığı saldırıları kınayarak, “Emperyalist işgalci İsrail devletinin Filistin halkına yaptığı bu saldırıların hiçbir haklı gerekçesi olamaz. İsrail, temel insan hakkı olan yaşam hakkını ihlal ederek savaş ve insanlık suçu işlemiştir” dedi.

 

Ramazan Bayramı’nda başlayan ve hala süren İsrail saldırılarında yaklaşık 140 Filistin vatandaşı can verdi. Tüm dünyada tepkiyle karşılanan bu saldırılara Mersin Tabip Odası’ndan da tepki geldi. Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Mehmet Antmen, geçtiğimiz günlerde Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlilerin evlerinin boşaltmak istenmesi üzerine başlayan gerginlik sonucu çıkan olaylarda İsrail askerleri tarafından Filistin halkına ateş açıldığını hatırlattı. Saldırılarda 140’a yakın Filistinlinin yaşamını yitirdiğini yüzlercesinin de yaralandığına dikkat çeken Başkan Antmen, “Filistinlilere yönelik sürdürülen taciz ve saldırı dalgası, Doğu Kudüs’ün İsrail tarafından işgalinin yıl dönümünde güvenlik güçlerinin Mescid-Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere göz yaşartıcı kimyasal ajanlar, plastik mermi ve ses bombası kullanarak yaptığı müdahaleyle yeni bir boyut kazandı” dedi.

“İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR”

Başkan Antmen, Filistin halkına yapılan haksız saldırıların devam ederken, bir yandan da İsrail güvenlik güçlerinin Filistin Kızılay ekibi gibi yaralılara hizmet veren sağlık ekiplerine de saldırdığını ve uluslararası hukuku, en önemlisi en temel insan hakkı olan yaşam hakkını ihlal ederek savaş ve insanlık suçu işlediğini söyledi. “Emperyalist işgalci İsrail devletinin Filistin halkına yaptığı bu saldırıların hiçbir haklı gerekçesi olamaz” diyen Antmen, şöyle devam etti: “Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkeler tarafından desteklenen ve kışkırtılan bu saldırılar, 70 yıldır aynı taktiklerle örgütlenmiş ve bugüne değin on binlerce Filistinlinin ölümüne yol açmış, yüzbinlerce Filistinli de yaralanmış, yerlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmışlardır. Filistin halkının verdiği bu haklı ve meşru mücadele ABD-İsrail emperyalizminin yok etme pratiğiyle engellenemez. Geçmişte olduğu gibi bugün de Doğu Kudüs’te savunmasız halka saldıran ve onları öldüren işgalci İsrail, Filistin topraklarında kendi meşruiyetini sağlayamayacaktır. Bu vesile ile başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası toplumu da Filistin halkına yönelik zulme karşı etkin ve samimi tutum almaya, barış ve adaleti tesis etmeye çağırıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu