Mezitli Belediyesi’nden görme engellilere büyük hizmet

Zoru Başaranlar Kitabı Görme Engelliler İçin Kabartma Yazıya Dönüştü

Mezitli Belediyesinin adını dünya çapında duyurmayı başaran Mezitli Kadın Üretici Pazarlarında tezgah açan kadınların kahramanlık destanlarının konu edildiği Zoru Başaranlar kitabı görme engellilerin de okuyabilmesi için Braille Alfabesi dilinde yeniden yazıldı. İpek Ongun tarafından kaleme alınan ve büyük beğeni kazanan kitabı Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) tarafından kabartma şeklinde düzenlndi. Ayrıca sesliCD olarak yayınlandı. İki cilt halinde hazırlanan kitabı ise görme engelli Ecrin Aytekin, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı ziyaretinde okudu.

ECRİN, İPEK ONGUN’LA TANIŞMANIN HEYECANINI VE MUTLULUĞUNU BİRLİKTE YAŞADI

Başkan Tarhan, 2 yıl önce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında kendi koltuğuna oturarak 1 günlük temsili başkan olan Ecrin’e sürpriz yaparak hayranı olduğunu belirttiği İpek Ongun’la tanışmaya davet etti. Braille Alfabesi dilince hazırlanan kitaplarını severek okuduğu İpek Ongun’la karşılaşmanın şaşkınlığını ve mutluluğunu bir arada yaşayan Ecrin Aytekin, bu sürpriz için Başkan Tarhan’a teşekkür etti. ‘Zoru Başaranlar’ kitabının bir bölümünü Başkan Tarhan ve İpek Ongun’un yanında okuyan Ecrin, eve gidince tamamını okumak için son derece heyecanlandığını söyledi.

“BAŞKANIMIZLA TANIŞTIK HAYATA BAKIŞIM DEĞİŞTİ”

Üçüz olan kardeşleriyle birlikte İpek Ongun’la fotoğraf çektiren Ecrin, BaşkanTarhan ile tanıştıktan sonra çok büyük mutlulukları üst üste yaşadığını söyledi. 23 Nisan’da Belediye Başkanı koltuğuna oturduğunu hatırlatan Ecrin, “Daha sonra birlikte bisiklete bindik. Bir çok etkinliğe katıldık. Başkanımız her zaman yanımızda olarak bizlere büyük moral verdi. Başkanımızla tanışmış olmaktan dolayı son derece mutluyum ve kendimi çok şanslı hissediyorum” dedi.

“MEZİTLİ’DE KARTOPU GİBİ BÜYÜYEN BİR SEVGİ VAR”

Ecrinle karşılaşmasının kendisini hem duygulandırdığını, bir o kadar da mutlu ettiğini ifade eden güçlü kalem İpek Ongun ise, “Bir yerde yapılan iyilik, katlanarak, büyüyerek gidiyor. Çok güzel yerleri buluyor. Kartopu gibi yuvarlandıkça büyüyen bir sevgi bağı oluştuğunu görmekten dolayı son derece mutluyum. Başkanımız Neşet Tarhan, çok küçük imkanlarla çok büyük işler başarıyor. Bunlara tanık olmaktan dolayı da son derece mutluyum” diye konuştu.

“ECRİN MUTLU BİZ DE MUTLUYUZ”

Ecrin’in Zoru Başaranlar kitabını okumasıyla birlikte kendisinin de çok mutlu olduğunu ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, “9 Kadın Üretici Pazarımızda 750 kadınımız hayatlarını tamamen değiştirmeyi başardı, biz de destanlaşan bu başarılarını İpek Ongun’la bir araya gelerek kitap olmasını sağladık. Bugün farklı bir mutluluk yaşıyoruz. Kitabımız, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı tarafından sesli CD ve görme engellilerin rahatça okuyabilmesi için Braille Alfabesi dilince iki cilt halinde yayınlandı. Kitaplar elimize geçtiğinde ilk Ecrin kızımızla okumak istedik. Bu kitapların her kesim tarafından okunabilmesi bizim için çok önemli. Ecrin kitabı okuyabildiği için çok mutlu oldu biz de mutlu olduk. Bizim belediyecilik anlayışımız insanlarımızın mutluluğu üzerine kurulu. Yaptığımız tüm hizmetleri vatandaşlarımız mutlu olması için hayata geçiriyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu