“Kırsal bölgelerin dezavantajı avantaja dönüşecek”

MERSİN (ACİL HABER)-Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mart ayı meclis toplantısında ‘kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan’ düzenlemesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Her yer mahalle olmamalı. Her yerde sanayi, ticaret alanı olacak diye bir şey de yok. Köy ve kırsal hayatını çok önemsiyorum.  Yasa ile kırsal bölgelerin dezavantajı avantaja dönüşecek” dedi.

Akdeniz Belediye Meclisi, Mart ayı birinci oturumu M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda gerçekleştirdi. Akdeniz Belediyesi konferans salonunda gerçekleştirilen meclis toplantısında, Akdeniz sınırlarında, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarca yapılacak kazılarda, Valiliği veya Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerinden, “İlgili Makama; ayni ve nakdi yardımlardan faydalanmaktadır” şeklinde resmi bir yazı  ibraz etmeleri halinde, kazı ruhsatlarından ücret alınmamasıyla ilgili teklif oybirliği ile komisyonlara havale edildi.

KIRSAL MAHALLELER DÜZENLEMESİ İÇİN KOMİSYONLARA EK SÜRE VERİLDİ

Toplantıda; Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren; Akdeniz ilçe sınırlarında olup kanun maddesinde belirtilen özellikleri taşıyan mahallelerin, ‘kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan’ tanımlanmasını içeren raporlar da görüşüldü. Kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan statüsüne kavuşacak bölgelere bazı avantaj ve muafiyetler sağlayan düzenleme ile ilgili komisyon raporları, 1 ay ek süre daha verilerek oybirliğiyle kabul edildi.

“HİZMET, PROJE VE ÇALIŞMALARDA SIKINTI OLMAYACAK”

Meclis üyelerinin soruları üzerine, yasal düzenleme ile ilgili bir değerlendirme yapan Başkan Gültak; köy ve kırsal yaşama büyük önem verdiğinin altını çizdi. Başkan Gültak; “Bizler seçimle geliyoruz. Dolayısıyla herkesin oyunu alarak buraya geliyoruz ve herkese hizmet etme sözü veriyoruz. Bu düzenleme ile hiçbir bölgeyi kaderine terk etmiyoruz. Buradaki amaç, büyükşehir yasası ile birlikte halen köy olan, köy olarak kalmasını da ben şahsen itiyorum, o doğallı, şirinliği ve güzelli ile öyle kalsınlar. Her yer mahalle olmamalı. Her yerde sanayi, ticaret alanı olacak diye bir şey de yok. Köy ve kırsal hayatını çok önemsiyorum. Tabi biz her yere hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

“KIRSAL BÖLGELERİN DEZAVANTAJI AVANTAJA DÖNÜŞECEK”

Cumhurbaşkanlığının amacının, kırsalda yaşayan insanlara fayda sağlamak olduğunu vurgulayan Başkan Gültak, “Kırsal bölgelerde yaşayan insanlarımızın dezavantajlarını avantaja dönüştürecek bir yasadır. Örneğin, bu insanlarımız emlak ve benzeri vergiler ödemek zorunda kalmasınlar gibi. Hizmet götürmemek diye bir durum asla olamaz. Sanayileşme veya imarlaşma ile köylerin ortadan kaldırılması durumu da yok. Hayvancılığı, tarımı ve turizmi önemsiyor, köylerimizde bunun altyapısını da oluşturuyoruz. Vatandaşlarımızın hiçbir kaygısı olmasın. Hizmetlerin sunulması noktasında sıkıntı çıkmayacak” diye konuştu.

TOKİ İLE PROTOKOL YETKİSİ İÇİN KOMİSYONA 1 AY EK SÜRE VERİLDİ

Çay Mahallesi’nde; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında protokol imzalamak için Başkan Mustafa Gültak’a yetki verilmesini içeren komisyon raporları görüşüldü. Meclis üyelerinin; Çay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin değerlendirme ve tartışmaları sonucu, komisyona 1 ay ek süre daha verilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

Kentsel dönüşümün Mersin’de kaçınılmaz bir gerçeklik olduğunun altını çizen Gültak, “Daha dayanıklı, güçlü ve her yönüyle çağdaş, güvenli ve modern konutlarda yaşamak tüm insanlarımızın hakkıdır. Şu anda Çay Mahallesi’nde yerinde değerlendirme ve tespit çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar bittiğinde de insanlarımızı davet edip görüşmeler yapacağız. Elbette kendi hayatları ve gelecekleri ile ilgili son kararı, Çay Mahallesi’nde yaşayan insanlarımıza bırakacağız. Bu şehrin modern bir şehir olmasını istiyorsak; parkının ve bahçesinin olmasını, yollarının yol, pazarlarının Pazar gibi olmasını istiyorsak bu şehri dönüştürmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu