Kadınlardan ‘özel gündemli toplantı’ çağrısı

Mersin’de kurulu bulunan Mimoza Kadın Derneği Başkanı Çiğdem Göksoy, bileşenleri oldukları Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK), TBMM’yi kadın cinayetlerinin ve kadına karşı şiddetin durdurulması için ‘özel gündemli toplantı’ yapmak üzere göreve çağırdığını hatırlatarak, “Türkiye’nin kadına karşı şiddetle mücadele yol haritasının çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.

 

 

 

Mimoza Kadın Derneği Başkanı Göksoy, kadın cinayetlerinin hız kesmeden devam ettiği koşullarda kadına karşı şiddet konusunun 9 Mart 2021 tarihinde kurulan bir TBMM komisyonuna havale edildiğini anımsattı. Komisyonun, EŞİK’in kadın cinayetlerinin ve kadına karşı şiddetin durdurulması için meclisi göreve çağırdığı kampanyanın sürerken kurulduğunu söyleyen Göksoy, “Samsun’da birçok kez koruma talebinde bulunmasına rağmen sokak ortasında öldürülmeye çalışılan kadının görüntülerinin yol açtığı tepkinin de etkisiyle hemen bir Meclis araştırma komisyonu oluşturuldu. Adı geçen Komisyon dün toplanarak görev paylaşımı yaptı. Yıllardır bu komisyonların, TBMM’deki partilerin vekil sayısını oransal olarak gözeten bir görev paylaşımı yaptığını ve bunun sonucunda iktidar söylemleri dışında herhangi bilgi ve politika üretemediğini görüyoruz. Görev paylaşımının bilgi ve deneyime dayalı liyakat kriterleri çerçevesinde yapılması konusundaki önerilerimizin, içinde bulunduğumuz otoriter siyasal iklimde naif kalacağının farkındayız. Yine de daha katılımcı ve demokratik bir meclis hayalimizin ifadesi olarak bu öneriyi tekrar etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

BU KAÇINCI KOMİSYON?

 

“Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu adlı komisyonun bu amaçla TBMM’de kurulan kaçıncı komisyon olduğunu artık biz de sayamıyoruz” diyen Göksoy, 25 Kasım 2014 tarihinde aynı adla kurulan komisyonun raporunun bile hala açıklanmadığını söyledi. Aynı şekilde KEFEK alt komisyonu olarak kurulan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ile ilgili komisyonun raporunun da yayınlanmadığını vurgulayan Göksoy, “Çalışma raporlarının uygulanması bir yana, yayınlanmasının bile engellendiği koşullarda yeni komisyonlar kurmak kamuoyunun oyalanmasından başka bir anlam taşımıyor.

 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ!

 

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini akıl almaz bir girişim olarak nitelendiren Göksoy, şöyle devam etti: “Şiddetin, ölümlerin, tecavüz ve tacizlerin artarak sürdüğü; kadın cinayetlerinin, tecavüz dahil tüm şiddet biçimlerinin sıradanlaştırıldığı, LGBTİ+’ların sistematik olarak hedef gösterildiği koşullarda bir alarm durumu ilan ederek frenleyici politikalar ve mekanizmaların acilen devreye sokulması gerekiyor. Biz kadınlar bu hukuksuz çekilmeyi hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve sözleşmeden vazgeçmeyeceğimizi her yerde ve her platformda ilan ettik, etmeye devam ediyoruz. EŞİK ve bileşenleri olarak kurulduğumuz günden beri, TBMM’yi kadın cinayetlerinin ve kadına karşı şiddetin durdurulması için ‘özel gündemli toplantı’ yapmak üzere göreve çağırıyoruz. Bu özel gündemli toplantı ile Türkiye’nin kadına karşı şiddetle mücadele yol haritasının çıkarılmasını talep ediyoruz. Tam da İstanbul Sözleşmesi’nin TBMM’den tüm partilerin mutabakatıyla geçirilmesi örneğindeki gibi, bu yol haritasının da tüm toplumun ve partilerin mutabakatıyla oluşturulmasını ve uygulanmasını önemsiyor ve çağrımızı yineliyoruz. Komisyonu da bu yönde çalışmaya çağırıyoruz. Kadınlar olarak bu süreçlerde her türlü itiraz hakkımızı demokratik yollarla kullanacak, gözümüzü komisyonun, komisyon üyelerinin, tüm milletvekillerinin ve TBMM’nin üzerinden ayırmayacağız. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçemeyiz, vazgeçmeyeceğiz!”

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu