Genç Cymurghs Takımı Ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda Temsil Edecekhaberi

Systemair HSK’nın desteklediği Türkiye'nin ilk bağımsız ve tamamen online FRC takımı Cymurghs, FIRST Robotik Şampiyonası’nda en prestijli ödülü alarak ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda temsil etmeye hak kazandı

 

Genç Cymurghs Takımı Ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda Temsil Edecek

 

İklimlendirme sektörünün öncüsü Systemair HSK’nın desteklediği, Türkiye'nin ilk bağımsız ve tamamen online FRC takımı Cymurghs, lise öğrencilerini endüstriyel boyutta robotlar oluşturmaya ve programlamaya teşvik eden FIRST Robotik Şampiyonası’nda Chairman's ödülünü alarak ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda temsil etmeye hak kazandı. 

 

İklimlendirme sektörünün teknoloji öncüsü Systemair HSK, başarılı öğrencilere ve geleceğin mühendis adaylarına destekte bulunarak bireylerin ve sektörün gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Şirketin desteklediği Türkiye'nin ilk bağımsız ve tamamen online FRC takımı Cymurghs, Türkiye’nin her şehrinden üyeleriyle birlikte düzenli aralıklarla projeler geliştiriyor ve STEM eğitim modelinin kullanılmadığı bölgelerdeki çocukların kolayca erişebilecekleri bir takım haline gelme vizyonuyla çalışmalarına devam ediyor. Son olarak, FIRST Robotics Competition 2021 Sezonu’na katılan Cymurghs ekibi henüz üçüncü yılında Chairman’s başta olmak üzere 3 ödül aldı ve ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda temsil etmeye hak kazandı

 

FIRST kapsamındaki en prestijli ödül 

FIRST Robotik Yarışması, lise öğrencilerine hitap eden ve en karmaşık sistemli robotların inşa edildiği yarışma olarak biliniyor. Öğrenciler; bu yarışma için yazılım, mekanik ve elektronik becerilerini geliştirirken sosyal alanda yaptıkları projelerle de STEM değerlerini yaymaya çalışıyor. FIRST ve STEM anlayışını dünya genelinde yaygınlaştırmaya yönelik olan Chairman's ödülü, FIRST kapsamındaki en prestijli ödül olma özelliğini taşıyor. Bu ödülü alabilmek için takımların son üç yıldaki çalışmalarını derleyerek jürilere etkileyici bir sunum yapmaları gerekiyor. Ayrıca, STEM değerlerini geniş kitlelere yayan ve ayrım yapmadan herkesin mühendislikle tanışmasını sağlayan takımlar bu ödülü almak için daha avantajlı oluyor. Chairman's ödülünü alan takımlar, ülkelerini FIRST Dünya Şampiyonası'nda (FIRST World Championship) temsil etme hakkı kazanıyor; projeleri ve çalışma disiplinleriyle de diğer takımlara örnek oluyor. 

 

Aldığı ödüllerle gurur kaynağı oluyor  

Birçok farklı alanda yaptığı çalışmalarla Türkiye'nin her bölgesine STEM'i tanıtan ve binlerce çocuğun hayatını değiştiren Türkiye'nin ilk bağımsız FRC takımı Cymurghs, sadece Chairman's ödülüne değil, global olarak yarıştıkları FRC 2021 robot tasarımı yarışmasında da Türkiye'den Excellence in Engineering Ödülü'ne layık görülen tek takım oldu. Takım, kaptan Yunus Emre Zent'in en fedakâr öğrencilere verilen Dean's List Finalist ödülünü almasıyla birlikte 2021 sezonunu toplam üç ödülle kapattı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu