Eğitim sendikaları: “Risk altındayız ölüyoruz!”

Gerekli önlemler alınmadan yüz yüze eğitimin yapılmamasını isteyen eğitim sendikaları “Tüm eğitim çalışanları aşılansın. Risk altındayız, ölüyoruz!” çağrısında bulundu.

Okullarda yüz yüze eğitime başlanmasının ardından birçok eğitim personelinin koronavirüse yakalanmasına tepki gösteren eğitim sendikaları, bir araya gelerek ortak basın açıklamasında bulundu. Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim- İş sendikalarının yöneticileri ile üyeleri, Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendikalar adına konuşan Eğitim İş Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan, “Pandeminin ülkemizde de yayılmasının üzerinden geçen bir yılı aşkın süreye rağmen alınması gereken tedbirler konusunda eğitim emekçilerinin ve eğitim bileşenlerinin talep ve önerilerine rağmen 15 Şubat’ta köy okullarında, 2 Mart’ta diğer bütün bölgelerde başlayan yüz yüze eğitimin çok riskli bir sürece dönüşmesine yol açmıştır” dedi.

“MEB’İN AÇIKLAMALARI KAYGI VERİCİDİR”

Tüm eğitim emekçilerinin kaygı içerisinde olduğunu söyleyen Aslan, “Tüm eğitim bileşenleri kaygıyla okula giderken ve hemen her gün bir yerlerde bir okul kapatılırken; öğrencilerimize, öğretmenlerimize, hizmetli ve memurlarımıza pozitif ya da temaslı teşhisi konulurken; MEB her şeyin yolunda olduğu algısıyla, yüz yüze eğitime katılımın ne kadar yüksek olduğunu açıklamaktadır. Birçok il ve bölge kırmızıya dönerken yapılan bu açıklamalar kaygı vericidir” şeklinde konuştu. Yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından eğitim-öğretim ortamlarının sağlıklı ve güvenli olması gerektiğini vurgulayan Aslan, Salgının giderek yükseldiği koşullarda eğitim emekçilerinin desteklenmesi gerekirken, halen aşı planlamasında 2. aşamanın 7. sırasında gösterilmeleri ve bir türlü öne alınmamaları, hem eğitim emekçileri hem de tüm eğitim çalışanları açısından çok ciddi riskler barındırmaktadır” ifadelerini kullandı. Eğitim sendikalarının MEB’e yaptığı çağrılar ve Sağlık Bakanlığı’na yaptığı başvuruların olumlu sonuçlanmadığını dile getiren Aslan, “MEB bu konuda harekete geçip Sağlık Bakanlığı ile ortak bir planlama yapıp kamuoyuna duyuracağına, kendisine başvuran eğitim emekçilerine ‘Sağlık Bakanlığı’na başvurun’ demektedir” dedi.

“MEB ISRARLA SAYILARI GİZLEMEKTEDİR”

Yüz yüze eğitimin başlamasının ardından birçok eğitim personelinin koronavirüse yakalandığının altını çizen Aslan, “15 Şubat’tan 4 Nisan’a kadar olan toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısı 2558, öğrenci sayısı 3379, hizmetli-memur personel sayısı ise 246’dır. 15 Şubat-4 Nisan arasında eğitim alanında hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye ulaşmıştır” şeklinde konuşarak bu rakamların buz dağının sadece görünen yüzü olduğunu söyledi. “Sendikalarımıza ulaşan sınırlı bilgilerle ortaya çıkan bu tablo bile tehlikenin boyutunun ne düzeye geldiğini gösterirken, elinde tüm veriler olan MEB ise ısrarla sayıları gizlemekte ve herhangi bir açıklama yapmamaktadır” diyen Aslan şöyle devam etti: Önü alınamaz bir şekilde vakalar ve hasta sayıları tüm Türkiye’de hızla yükselirken eğitim alanında hiçbir tedbir alınmaması, yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır. “Eğitim, önlemler alınarak yüz yüze yapılmalıdır.” diyen biz sendikalar olarak, yüz yüze eğitimin devamı için aşılamaların hızlanmasını ve tüm tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Ölümle sonuçlanmasa dahi yaşı ilerlemiş veya bünyesi zayıf bireylerin vücutlarında kalıcı hasarlar bırakan Covid-19 salgınında, eğitim bileşenlerinin yaşamı ve sağlığı tehlikeye atılamaz ve bu riskli durum daha fazla sürdürülemez.”

SENDİKALARDAN TALEPLER

Yüz yüze eğitimin devamı için taleplerini sıralayan eğitim sendikalarının talepleri şu şekilde:

“Eğitimin tüm bileşenlerine iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır. Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadro atamaları yapılmalıdır. Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır. Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır. Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda çalışma yürütülmelidir. Kalabalık okullarda öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır. Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır, bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir. Okullarda uygulanması gereken tedbirleri düzenli olarak denetleyecek ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürütecek görevlendirmeler yapılmalıdır. Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için valilikler ve yerel yönetimlerle birlikte kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir.”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu