CHP’li Antmen: “Ağbal neden görevden alındı?”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde “Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın ‘128 milyar dolara ne oldu?’ diye sorduğu ve konuyu araştırdığı için görevden alındığı iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının araştırılması için TBMM’ne soru önergesi verdi. Antmen, Türkiye’nin tarihindeki en büyük ekonomik krizin içinde olduğunu belirtti.
Merkez Bankası başkanlarının durmadan değiştirilmesi ve yaşanan krize çare bulunamaması yaşanan ekonomik çöküşü gösterdiğini dile getiren Antmen, “Başkanlık sistemi ile uçacağız diyenler doları, faizleri ve borcu uçurdu ama Türk Lirasını dibe vurdu” ifadelerini kullandı.

CHP’li Antmen’in soru önergesinde cevap aradığı soruları şöyle:

-Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın “128 milyar dolara ne oldu?” diye sorduğu ve konuyu araştırdığı için görevden alındığı iddiaları doğru mudur?

-Merkez Bankası rezervlerinde olması gereken 128 milyar dolar ne oldu? Kim ya da kimlere gitti? Bu paranın ne kadarı yurt dışına çıktı?

-Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; şu anda Merkez Bankası rezervlerinde bulunan döviz cinsi para ve altın miktarı ne kadardır?

-19 Mart 2021 Cuma günü 450 Milyon dolar satılan kişi veya şirketler hangileridir?

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu