Başkan Gültak: “Sözlerim çarpıtıldı”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, ekonomik sorunlar nedeniyle intihar edenlere ilişkin olarak “Ekonomiyle alakalı intihar olmaz. O zaman ülkenin yarısı intihar etsin” şeklindeki sözlerinin çarpıtılarak spekülatif, gerçeği yansıtmayan haber ve yorumlar yapıldığını savundu.

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, meclis toplantısında söylediği sözler üzerine son günlerde yapılan eleştirileri yanıtladı. Yazılı bir açıklama yapan Gültak, Meclis Toplantısı sırasında, bir meclis üyesinin, bir vatandaşın intihar etmesini gündeme getirmesi üzerine sarf ettiği bazı sözlerinin yanlış anlaşıldığını; kastı aşan bir takım yorum ve eleştirilere neden olduğunu ifade etti. “Öncelikle, vatandaşımızın yaşamına son vermesinden dolayı bir kez daha üzgün olduğumu ifade eder, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim” diyerek açıklamasına başlayan Gültak, hakkında yayınlanan spekülatif, gerçeği yansıtmayan haber ve yorumlar nedeniyle bu açıklamayı yapmanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“HÜKÜMETİMİZE VE PARTİMİZE SALDIRILIYOR”

Meclis toplantısındaki konuşmasında; “En fakir insan, en zavallı insan intihar eder mi? O zaman memleketin yarısının, dünyanın yarısının intihar etmesi gerekir” söyleminin çarpıtıldığını, şahsına, partisine ve hükümete karşı bir linç girişimi başlatıldığını ifade eden Gültek, şöyle devam etti: “Burada, ‘memleketin yarısının intihar etmesi gerekirdi’ dememdeki kastım; dünyanın yarısını ifade etmek istememle alakalıdır. Zaten ilk ifademden sonra cümlemin devamında ‘dünyanın yarısı’ diyerek bu ifademi de düzelttim. Sürçü lisan ettiğimi anladığım ve muhalefetin de bunu cımbızlayıp aleyhime kullanacağını bildiğim için arkasından ‘dünyanın yarısının intihar etmesi gerekirdi’ dedim. Nitekim konuşmamın devamında, Pakistan, Afganistan, Hindistan, Afrika ve devamında İsveç, Norveç, Danimarka örneklerim tamamen bununla ilintilidir. Burada hiç kimseyi rencide etmek gibi bir amacım ve ifadem bulunmamaktadır. Bunun ötesindeki tüm yorumlar kasıtlı ve maksadı aşan yorumlardır. Zaten konuşmamda Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu ve Pandemiden en az etkilenen ülkeler arasında olduğunu vurguladım. Dolayısıyla sebebi, nedenleri gerçekten araştırılmadan intihar vakalarının, direkt ve sadece ekonomi ile veya işsizlik ile bağdaştırılması yanlış olacaktır. Çünkü pandemi nedeniyle oluşan ekonomik zorluklar, sadece ülkemizi değil, tüm dünyayı etkilemektedir. Bu olumsuzluğu tüm dünya insanları yakından hissetmektedir. O günkü konuşmamda da örnek vermiş olduğum; Pakistan, Hindistan, Afrika gibi pandemiden kaynaklı ekonomik sıkıntıları krize dönüşmüş ülkelerde bile intihar vakaları çok fazla yaşanmamaktadır. İntihar; elbette psikolojik bir travmanın; altında bazı ruhsal sorunların yattığı bir sonuçtur. Fakat bütün intiharları ekonomi ile işsizlik ile bağdaştırmak, bunu da siyasal bir argümana dönüştürüp, hükümetimize ve partimize saldırı olarak kullanmak maksatlıdır.”

“BİLGİ KİRLİLİĞİ YARATILIYOR”

Yaşanan bazı intihar vakalarını salt ekonomik ve siyasi nedenlerle bağdaştırarak, bu durumu kendilerine karşı adeta bir silah, bir koz olarak kullanmanın, ne vicdanla ne de siyasi etikle bağdaşmadığına dikkat çeken Gültak, “Devletimiz de bu salgın ile mücadele sürecini başından beri başarıyla sürdürmekte, vatandaşımızın daima yanında olmaya özen göstermektedir. Bu sebeple, o gün Meclis’te dile getirdiğim sözlerim çarpıtılmakta, bilgi kirliliği yaratılarak, tarafıma, partime ve hükümetimize siyasi bir linç girişimine çevrilmek istenmektedir. Bunu kabul etmemiz hiçbir şekilde mümkün değildir. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu