“Arkadaşıma diye çıkıp yarışmaya geldim!”haberi

Pelin Çift’in sunduğu TRT 1’in sevilen yerli bilgi yarışması “3 TE 3” yeni sezonda izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Formatı ve dekoru yenilenen yarışma programında gazetecilik alanında doktora öğrencisi olan yarışmacı Dilan Korkmaz, kimseye haber vermeden arkadaşına diye evinden çıkıp yarışmaya geldiğini belirtti. 

 

Yarışmacı, 15.000 lira değerindeki üçlemenin ilk sorusunda; “Kelimelerle şekil oluşturmaya veya yazının görsel şekillerle düzenlenmesine ne ad verilir?” sorusu ile karşılaşarak Prof. Dr. Tufan Gündüz’den bir şıkkı elemesini istedi. Prof. Dr. Tufan Gündüz, “Benden yardım istendikten sonra sonuna kadar yardım etmeye hazırım.” ifadelerini kullanarak “serigrafi” şıkkını eledi. Korkmaz, “Talih cesurlara yardım eder” diyerek “kaligram” şıkını seçti. Pelin Çift ise yarışmacıya yönelerek “Bu sözü Araplar da kullanır. Hatta onlar hayat cesurlarındır.” şeklinde ifade ederler dedi.

 

Korkmaz, tarih sahnesi sorusunda “Selçuklular döneminde Kırşehir emirliği de yapmış olan Türk devlet adamı Caca Bey” ile karşılaşarak soruya doğru cevap verdi. 

   

Ardından Pelin Çift, Caca Bey’i en son nerede duymuş olabileceğinizi hatırlatayım size” diyerek Cumhurbaşkanımızın, astronot veya kozmonot yerine Türkçe bir isim bulunması çağrısına Sayın Devlet Bahçeli’nin “Caca Bey” önerisi ile yanıt verdiğini belirtti. 

 

Korkmaz, 50.000 lira değerindeki “cesaret madalyalı” canlı sorusu ile karşılaşarak doğru cevap olan “fare” şıkkını seçti. Ardından “Hayatın cilvesidir, helal olsun fareye!” ifadelerini kullanmasıyla stüdyoda eğlenceli dakikalar yaşandı.

 

50 bin liralık üçlemeden sonra Pelin Çift’in, “Tamam mı, devam mı?” sorusuna yarışmacının cevabı “tamam” oldu. Kazandığı meblağ ile ailesinin ev almasına katkıda bulunmak istediğini belirten Korkmaz, 50.000 liralık ödülle uğurlandı.

 

“Hafızamızı diri tutmalıyız!”

 

Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda doktora öğrencisi olan yarışmacı Meral Timurtaş, evde yarışmayı izlerken 50.000 liralık üçlemeye kadar geldiğini belirterek yarışmaya başladı.

 

15.000 lira değerindeki “Fransa’nın 8 Mayıs 1945’de Cezayir’de yaptığı katliam hangi isimle anılmaktadır?” sorusu ile karşılaşan yarışmacı son üç saniye kala kırmızı butona basarak yarışmayı sonlandırdı. 

  

 

“Şaşırtmacalı bir soru zannettim keşke cevap verseydim” ifadelerini kullanan yarışmacının ardından Prof. Dr. Tufan Gündüz, “3’te 3 Bilgi Yarışması’nın en güzel taraflarından birinin de İslam dünyasının güncel konularına ve aktörlerine dikkat çekmesi” olduğunu vurguladı. “Burada bulunan üç şıkkın üçü de Müslümanların dünyanın gözü önünde nasıl katliama uğradığını gösteren şıklardır.” ifadelerini kullanarak doğru cevap olan Sétif ve Guelma katliamı ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Gündüz, aynı zamanda dil ve kültür katliamı da gerçekleştiğini vurgulayarak Fransızların, Cezayir Katliamı’nın utancını hiçbir zaman açıkça itiraf edemediklerini belirtti. Ardından Pelin Çift, “Bizim de hafızamızı diri tutmamız gerekiyor ki kanlı geçmişini unutan ülkelere bunu hatırlatalım.” ifadelerini kullandı. Timurtaş, son üçlemeden kazandığı meblağın yarısı olan 2.500 liralık ödülle yarışmaya veda etti.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu