58 baro başkanından ortak açıklama

Van’ın Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenen mermer ocağına karşı protesto hakkını kullanan vatandaşa yönelik saldırılara Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 58 baro başkanı “Yaşam alanlarına sahip çıkmak suç değildir” başlıklı ortak yazılı açıklamayla tepki göstererek, “Rant odaklı politikalardan vazgeçilmesini, yurttaşların en temel haklarından biri olan protesto hakkının güvence altına alınmasını ve yöre halkının zararları giderilerek kendilerinden özür dilenmesini talep ediyoruz” ifadesine yer verdi.

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı Mahallesinde faaliyetlerine başlayan mermer ocağına karşı yürüyüş düzenleyen yurttaşlara yönelik asker ve korucu saldırısına karşı Mersin Barosu ile birlikte 58 baronun başkanının ortak açıklamasında, yurttaşların dağılması için zor kullanıldığı, yurttaşların darp edildiği ve üzerlerine ateş ve gaz bombaları ile saldırı gerçekleştirildiği kaydedildi.  Açıklamada ayrıca kullanılan gaz bombalarının son kullanım tarihlerinin de geçtiği vurgulanarak, doğaya ve tüm canlılara yönelik tehlike barındıran projelere son verilmesi istendi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“CANLILARIN YAŞAMI TEHLİKE ALTINDA”

 27 Mayıs 2021 tarihinde basına yansıyan görüntü ve haberlerden; Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenen mermer ocağına karşı Anayasa ve AİHS’den  kaynağını alan protesto haklarını kullanan yurttaşların dağıtılmasına yönelik zor kullanıldığı, yurttaşların darp edildiği, havaya yoğun derecede  ateş edildiği ve gaz bombalarının kullanıldığı gözlenmiştir.

Yaşam alanlarımız ve doğamızın giderek artan biçimde yoğun tahribata maruz bırakılması, bizleri büyük bir endişeye sevk etmektedir. Doğaya ve yaşam alanlarına yönelik bilim dışı bir şekilde gerçekleştirilen rant odaklı müdahaleler, geleceğimizi ipotek altına alarak, insan sağlığını ve tüm canlıların yaşamını büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakmaktadır.

“GÜRPINAR’DA EVRENSEL HUKUK KURALLARI ÇİĞNENDİ”

Türkiye’de çevre hakkı konusunda yaşanan süreç, Anayasa’nın 56. maddesiyle koruma altına alınan ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir’ hükmünün fiilen ortadan kaldırıldığı bir sürece evrildiğinden, geleceğimiz açısından tehlikeli bir dönemece işaret etmektedir.

Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenilen mermer ocağına karşı yöre halkının Anayasa ve AİHS’den kaynağını alan protesto haklarını kullanmaları ise anlaşılmaz biçimde savaş alanlarını andıran bir müdahaleyle karşılık bulmuş, havaya yoğun bir şekilde ateş edilmek ve gaz bombaları atılmak suretiyle ortaya çıkan tablo, yoğun hak ihlalleri yaşanmasına neden olmuştur. Üzerlerinde “son kullanım tarihinden sonra kullanılması tehlikedir” ibaresi olmasına rağmen kullanılan gaz bombalarının son kullanma tarihlerinin geçmiş olması da evrensel hukuk kurallarına aykırı olarak yapılan müdahalenin amacının da tartışılmasına sebep olmaktadır.

Biz aşağıda imzası bulunan barolar; Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde yapılmak istenen mermer ocağı projesine ve benzer biçimde yurdun dört bir yanındaki insan sağlığına, doğaya ve tüm canlılara yönelik tehlike barındıran projelere son verilmesini, doğamıza ve yaşam alanlarımıza yönelen rant odaklı politikalardan vazgeçilmesini, yurttaşların en temel haklarından biri olan protesto hakkının güvence altına alınmasını ve yöre halkının zararları giderilerek kendilerinden özür dilenmesini talep ediyoruz.”

Adana Barosu

Adıyaman Barosu

Ağrı Barosu

Amasya Barosu

Ankara Barosu

Antalya Barosu

Artvin Barosu

Aydın Barosu

Balıkesir Barosu

Bartın Barosu

Batman Barosu

Bilecik Barosu

Bingöl Barosu

Bitlis Barosu

Bolu Barosu

Burdur Barosu

Bursa Barosu

Çanakkale Barosu

Denizli Barosu

Diyarbakır Barosu

Düzce Barosu

Eskişehir Barosu

Gaziantep Barosu

Giresun Barosu

Hakkari Barosu

Hatay Barosu

Isparta Barosu

İstanbul Barosu

İzmir Barosu

Kars Barosu

Kastamonu Barosu

Kayseri Barosu

Kırıkkale Barosu

Kırklareli Barosu

Kilis Barosu

Kocaeli Barosu

Konya Barosu

Kütahya Barosu

Malatya Barosu

Manisa Barosu

Mardin Barosu

Mersin Barosu

Muğla Barosu

Muş Barosu

Ordu Barosu

Sakarya Barosu

Samsun Barosu

Siirt Barosu

Sinop Barosu

Şanlıurfa Barosu

Şırnak Barosu

Tekirdağ Barosu

Trabzon Barosu

Tunceli Barosu

Van Barosu

Yalova Barosu

Yozgat Barosu

Zonguldak Barosu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu