Şanlı Türk Bayrağı Çanakkale’ye uğurlandı

MERSİN (ACİL HABER)-Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla gençlerimizde var olan milli tarih şuurunun daha da geliştirilmesi, vatan ve bayrak sevgisinin pekiştirilerek gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla ‘Anadolu Gönül Yolu-81 Genç 81 Bayrak’ etkinliği kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak 7 bölgeden yola çıkan ay yıldızlı şanlı Türk Bayrağı, Mersin’den Çanakkale’ye uğurlandı.

Mersin Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Akdeniz Bölgesi’nde bulunan tüm illeri dolaşacak Türk Bayrağı için Mersin’de devir teslim töreni düzenlendi. Valilikte pandemi kuralları içerisinde yapılan bayrak teslim töreninde Adana’dan Nuriye Sıla Kayıklılar refakatinde Mersin’e getirilen şanlı Türk Bayrağı, Mersin’i temsil eden Muhammed Kartal’ a teslim edildi. Bayrağı teslim alan 9. Sınıf Öğrencisi Muhammed Kartal; “Rengini atalarımızın kanından almış bu Şanlı Bayrağın, ulusumuzun bağımsızlık sembolü olduğunu biliyor ve onu teslim almaktan gurur duyuyorum. Bu andan itibaren teslim edeceğim ana kadar gururla taşıyacağıma, bu kutsal emaneti koruyup yücelteceğime ve benden sonraki kardeşime devredeceğime söz veriyorum” dedi ve bayrağımızı öperek teslim aldı.

ANTALYA’YA GÖNDERİLDİ

Bayrak teslim töreniyle ilgili konuşan Vali Ali İhsan Su, “Şanlı 18 Mart Çanakkale Zaferinin 106. Yıl dönümü ve Şehitler Günü kapsamında ‘Anadolu Gönül Yolu-81 Genç 81 Bayrak’ projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte, Şanlı Bayrağımızı Adana’dan teslim aldık, Antalya’ya teslim edeceğiz. 81 ilde eş zamanlı olarak 7 bölgeden yola çıkan ay yıldızlı şanlı Türk Bayrağımız, 18 Mart’ta Çanakkale’ye ulaşmış olacak. Bu vesileyle bir kez daha vatanımız, milletimiz uğruna canlarını feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimizi şükranla yad ediyorum” ifadelerini kullandı. Anadolu Gönül Yolu 81 Genç 81 Bayrak etkinliği kapsamında Adana İlinden Mersin’e gelen Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağı, Akdeniz Bölgesini dolaşacak. Ay yıldızlı bayrağımız diğer bölgelerdeki bayraklarla beraber 18 Mart günü Çanakkale Şehitler Abidesinde göndere çekilecek.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu